Opis żmii zygzakowatej

Pobierz

Zdarza się jednak, że podczas spotkania z człowiekiem .Żmija zygzakowata - opis Długość ciała: u samców 40-55 cm, u samic 50-65 cm.. Wskazaniaśródpolne miedze, torfowiska, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów w okolicach górzystych.. Siedliska te muszą mieć jednak dobry dostęp do słońca,.Żmija zygzakowata - jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce.. Ze snu zimowego budzi się żmija w marcu.Żmija zygzakowata - charakterystyka.. Chowa się w szczelinach ziemi, między kamieniami, pod strąconymi pniami drzew czy w norkach drobnych gryzoni.. W Skandynawii przekracza koło podbiegunowe, a na południe sięga do Włoch i Azji Mniejszej.Żmija zygzakowata jest wężem o krępej budowie ciała.. t 1/2 wynosi 2-3 dni, a całkowita eliminacja następuje w ciągu 8-12 dni.. Choć używa jadu w celu zdobywania pożywienia, to w stosunku do ludzi najczęściej zachowuje dystans.. Kategoria artykułu: Jakie zwierzęta możesz spotkać.. Po ugryzieniu człowiek czuje się źle, ma nudności, wymioty i biegunkę, a .. W upalne dni lubi godzinami wygrzewać się w promieniach słońca.. Istnieją różne odmiany barwne żmii zygzakowatej - szarobrunatna, miedziano - brązowa, a także bardzo ciemna, niemal czarna.Żmija zygzakowata.. Ulubionym środowiskiem żmii są polanki lub przecinki w podmokłych lasach oraz stosy kamieni na pograniczu pól i lasów w okolicach górzystych..

Przykład wyraźnej zmienności ubarwienia żmii zygzakowatej.

Dorośli i dzieci.. Ubarwienie ciała jest zmienne: przybiera kolor brązowy, srebrzystoszary, żółtawy, oliwkowozielony, niebieskoszary, pomarańczowy, czerwonobrązowy lub miedzianoczerwony.Samice żmii zygzakowatej podchodzą do godów co 2-3 lata.. Długość ciała żmii dochodzi do ok. 80 cm.. Jej głowa ma trójkątny, niemal sercowaty kształt, jest dosyć szeroka oraz płaska.. Dosyć częste są u tego gatunku osobniki melanistyczne o jednolicie czarnym ubarwieniu.. Znaleziona w tym tygodniu żmija zygzakowata (7 maja 2019 r. w Warszawie na Białołęce) była ciemnoszara.. Żmija zygzakowata (Vipera berus) - dla jednych fascynująca, dla innych przerażająca.. Postanowiłam porozmawiać o tych zwierzętach z bytowskim przyrodnikiem Adamem Mohrem.. Na trójkątnej, masywnej głowie żmii zygzakowatej mamy wyraźny ciemniejszy znak przypominający literę V, Y lub X.Antytoksyna jadu żmij zawiera swoistą końską immunoglobulinę G, która wiążąc jad żmij Vípera bents neutralizuje jego właściwości toksyczne.. Występowanie.. Zwęża się w odcinku szyjnym, dlatego głowa żmii jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała.Żmija zygzakowata to gatunek chroniony w Polsce.. Model nierozbieralny, dostarczany na zielonej podstawie.. 4.2 Dawkowanie i sposób podawania O zastosowaniu produktu decyduje lekarz..

Nr katalogowy: ZoS115.Viprosal (jad żmii zygzakowatej) a alkohol.

Farmakokinetyka Po podaniu i.m.. Lek na receptę mający zastosowanie w celu zneutralizowania działania jadu europejskich żmij zygzakowatych (Vipera berus), wykorzystywany w sytuacji ukąszenia ludzi przez te żmije.Żmija zygzakowata zamieszkuje różnorodne, zarówno suche, jak i wilgotne środowiska, czasem także w pobliżu domostw ludzkich, gdzie znajduje obfitą bazę pokarmową, m.in. w postaci myszy, norników, nornic i szczurów.Neutralizacja działania jadu europejskiej żmii zygzakowatej w przypadku pokąsania przez nią ludzi.. Model Anatomiczny Głowy Żmii Zygzakowatej (Vipera Berus).. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu produktu leczniczego Antytoksyna jadu żmij należyJednak temat żmii zygzakowatej nie dawał mi spokoju.. Żmija zygzakowata kryje się też wykrotach, wśród kamieni, pod zwalonymi pniami drzew, w norach gryzoni.. Kąsa, gdy czuje się zagrożona.. Drugą charakterystyczną cechą jest tzw. wstęga kainowa, czyli charakterystyczna zygzakowata linia widoczna na grzbiecie u form .Antytoksyna jadu żmii (opis profesjonalny) Działanie.. Ukąszenia innych też mogą się długo goić, ale nie ma w nich jadu.Środowisko życia żmii zygzakowatej to przede wszystkim podmokłe fragmenty lasów, torfowiska, rumowiska skalne, wilgotne łąki, obrzeża bagien i moczarów, itp..

Długość ciała żmii zygzakowatej wynosi przeważnie ok. 75 cm (rzadziej do 90 cm).

Poza tym, jest ona wyraźnie odznaczona od reszty ciała poprzez krótką część szyjną.. Samica składa 5-15 jaj, z których wykluwają się młode, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.. Wykonany z SOMSO-Plastu i powiększony 15- krotnie.. W sen zimowy zapada w październiku, a budzi się w marcu.Największy zasięg występowania w Europie ma dobrze znana żmija zygzakowata (jedyny krajowy gatunek) mająca kilka podgatunków i odmian barwnych.. Żyje na terenach podmoOpis i skład produktu Antytoksyna jadu żmij zygzakowatych.. Ciało: krępe, grube, ociężałe.. Jad, który nam się kojarzy z agresją, w rzeczywistości jest narzędziem do jak najbezpieczniejszego (oczywiście z punktu widzenia żmii .Żmija zygzakowata.. Siedliska te muszą być jednak bogate w miejsca dobrze naświetlone, gdyż, tak jak większość zmiennocieplnych gadów, i ona musi się w ciągu dnia wygrzewać na słońcu.Opis.. Antytoksynę jadu żmij stosuje się u osób pokąsanych przez żmiję zygzakowatą europejską.Żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem jadowitego węża żyjącym w Polsce.. Znamy trzy barwne odmiany: srebrzyste, brązowe (często spotykane) i czarne (bardzo rzadkie).. Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce.. Oczywiście wbrew obiegowym opiniom o tym że najgroźniejsze są czarne żmije, toksyczność jadu żmij nie wynika z ich kolorystyk..

Preparat otrzymuje się z surowicy koni immunizowanych jadem europejskiej żmii zygzakowatej.

Żmija zygzakowata ( Vipera berus) to jadowity gad z rodziny żmijowatych o charakterystycznym, zygzakowatym wzorze na grzbiecie.. Istnienie trzech form barwnych pozwala już na pierwszy rzut oka zaklasyfikować osobnika do konkretnej frakcji skatalogowanych osobników w badanej populacji.Ciekawostki o żmii zygzakowatej.. Ubarwienie jest zmienne.. Viprosal (jad żmii zygzakowatej) (jad żmii zygzakowatej) nie jest lekiem refundowanym (wg listy z 1 listopad 2015).padku żmii zygzakowatej najczęściej obserwu-je się osobniki o spektrum szarości lub brązu.. Pierwszą cechą charakterystyczną żmiję zygzakowatą, jest jej pionowa źrenica - żaden inny wąż w Polsce, nie posiada pionowej źrenicy.. Żmija jest również dobrym pływakiem.Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi,Produkt leczniczy Antytoksyna jadu żmij stosuje się celem zneutralizowania działania jadu żmii zygzakowatej (Vipera berus) w przypadkach ukąszeń ludzi.. Zmiana wizerunku żmijiŻmija zygzakowata żyje na pomokłych fragmentach lasów, torfowiskach, w rumowiskach skalnych, wilgotnych łąkach, obrzeżach bagien i moczarów.. Adam Mohr: Faktem jest, że żmija zygzakowata to jedyny naprawdę jadowity gad w Polsce.. Jeśli uda im się przetrwać zimę korzystając z zapasu jaki im pozostał, to w roku następnym po urodzeniu młodych natychmiast rozpełzają się w poszukiwaniu dogodnego łowiska.Przystosowania żmii zygzakowatej do życia są najlepszym dowodem na to, że jest to gatunek wyjątkowo ostrożny i skryty, którego strategią przetrwania jest redukcja zagrożeń do absolutnego minimum.. Choć nie atakuje ludzi to zdarza jej się ukąsić w samoobronie.. Wynika to z tego, że większość energii zdobywanej z pokarmem poświęcają one na prawidłowe odżywienie rozwijających się zarodków i nie są w stanie odbudować zapasów tkanki tłuszczowej w okresie letniego żerowania.. Najpierw syczeniem stara się odstraszyć przeciwnika, a gdy to nie pomoże, przystępuje do ataku.. Zygzak widać u dwóch pierwszych odmian, szczególnie u samców.Żmija zygzakowata.. O wiele częściej można ją jednak spotkać na leśnych polanach obrośniętych mchem torfowym i borówką bagienną.. jak najszybciej po ukąszeniu; jeśli po 1-2 h od podania nie obserwuje się poprawy stanu klinicznego, dawkę można powtórzyć; jeśli to możliwe podawać w okolice miejsca ukąszenia.Kolorystyka żmii zygzakowatej jest różna w zależności od rejonu Polski.. Stosowanie u Viprosal B jest przeciwwskazane u dzieci.. Żmija zygzakowata występuje na terenach od północno-zachodniej Francji po wschodnią Syberię i Sachalin.. Charakterystyka.. Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i jak wszystkie polskie gady podlega ochronie gatunkowej (obowiązuje zakaz jej umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania!.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt